Opis doboru plomb zabezpieczających
Najczęściej stosowanym zabezpieczeniem zakładanym na towarach, drzwiach, magazynach itp. są plomby. Używa się ich już od dziesiątek lat. W Polsce głównie rozpoznawalne są wersje ołowiane, zaciskane za pomocą plombownicy. Od kilkunastu lat zastępuje się je jednak bardziej zaawansowanymi produktami, których aplikacja nie wymaga użycia dodatkowych narzędzi. Modele zabezpieczające można zatem podzielić na wiele grup od:
- Materiału z jakiego są wykonane:
- plastikowe
- metalowe
- plastikowo - metalowe
- naklejkowe
- Zastosowanie
- do transportu
- kontenerowe
- do drzwi
- do worków
- Funkcji i poziomu bezpieczeństwa jaki mają stawiać
- indykatorowe,
- barierowe,
- indykatorowo - barierowe
Na co zwrócić uwagę przy wyborze plomb?
Wybór produktów tego typu najczęściej ogranicza się do ich ceny, należy jednak pamiętać, iż nawet z pozoru najprostsze modele posiadają parametry, które znacząco wpływają na poziom oferowanego zabezpieczenia.
W przypadku plomb plastikowych, czyli najczęściej wybieranych należy zwrócić uwagę na takie punkty jak:
- jakość wykonania, szczeliny między komorą a wąsem produktu, elastyczność
- sposób zabezpieczenia komory: najczęściej wykonana jest z dwóch elementów połączonych poprzez zgrzanie, klejenie, ultradźwięki. Bez wątpienia najbezpieczniejsza jest w tym wypadku komora jednoelementowa, odporna na możliwość rozklejenia. Model Multiseal 350 i Multiseal 250 taką komorę posiada.
- metoda znakowania - najtrwalszą metodą znakowania jest laser, niektóre firmy znakują produkty nietrwałymi technikami, które można łatwo zmyć, zetrzeć uniemożliwiając ich identyfikację.
- pochodzenie - rynek dalekiego wschodu wprowadził duże zamieszanie wśród zabezpieczeń tego typu, masowo kopiując wiele popularnych modeli oraz nawet kopie wersji chińskich. W efekcie nikt nie może zapewnić niepowtarzalności numeracji takich produktów.